Amerikai Plán

"Tudom, mi vagy te. Az örök otthon."

Utolsó kommentek:

Ernő Koska 2020.08.15. 22:08:50

Ez a film - és az 1995-ös magyar "változata" a Retúr - az időskori magányról, szegénységről, szeretethiányról szól. Egyszerűen, hitelesen, megrendítően. Nagyon sok idős emberre vár-várhat ez a sors élete végén. De Sica abszolút profi módon, de nagyon egyszerű eszközökkel mutatja meg, hogy néha még a reménytelenségből is van kiút, sokszor elég egy kutya hozzá, aki szeretet ad, és akiről gondoskodni kell. Kell valami fogódzó az idős ember életében, ami még életben tartja, amiért érdemes élni - ha nincs ilyen, sokan feladják. A sorompók lezárulnak c. film nincs korhoz kötve, időtlen, mert az élethelyzet - öregség, szegénység, magány - is időtlen, volt, van, lesz.

Bejegyzés: A sorompók lezárulnak

doggfather · http://dogg-n-roll.blog.hu/ 2020.08.15. 22:08:40

shame on me, de nem láttam korábban ezt a filmet, sőt most is csak azért néztem meg, mert a suliba feladat volt.
.
Nagyon élveztem, az első perctől izgalmas, elszalad az idő. a színészek kiválóak, mind a 12-en emlékezetest nyújtanak.
A képek erősek. zene minimális, de nem is kell.
Nincs katarzis a végén, de nem is kell.

Bejegyzés: Tizenkét dühös ember

Pandeamonium 2020.08.15. 22:08:23

Kiváló írás, én is pont így látom a sorozatot, amely a Dróttal és a Híddal van egy ligában - legfölül. Egy dologban azonban nem értek egyet a cikkel: szerintem a Davide Licatát középpontba állító 5. és 6. évad is hibátlan, helyenként simán van olyan kolosszális, mint a 2-4 - az első egy árnyalatnyival haloványabb volt énnálam. Jó volna, ha egyszer felújított képpel és hanggal BluRay-en is kiadnák mindet, de ez - főleg idehaza - egyelőre a bilibe lógó kéz kategóriája.

Bejegyzés: A Polip

Ákos Weress 2019.10.06. 14:05:16

@Mr. Neutron: Igazad van , a pszichotikus állapot képi megjelenítéséhez a rendezőnek adekvát technikát (pl. fekete-fehér színű felvétel , esetleg háttérzörejekkel , stb. lennének bőven ötleteim) kellett volna alkalmaznia, hogy a laikus is tudja, miről van szó.

Bejegyzés: Egy csodálatos elme

Alex Bergman · filmleltar.blog.hu/ 2019.10.06. 14:05:11

Sok mindenben egyetértünk, de szerintem pont nagyszerű volt, hogy a könyvben Pennywise egyáltalán nem ragaszkodott a bohóc alakjához, mindig éppen az adott kor, vagy áldozat félelmeire próbált rájátszani. De bármilyen szörnyeteget alakított éppen, a főhős srácokkal sorra kudarcot vallott, ahogy King is örökre végzett a mumusos horrorral.

Bejegyzés: Stephen King: AZ (A regény)

Alec Cawthorne 2019.05.29. 13:31:24

Ja, és kedves wolves, lehet, hogy valamit félreértettem, és nem is Tim Burton Batmanjeit akartad ekézni, ugyanis fogalmam sincs, ki az a Tib Burton. :D

Bejegyzés: A Marvel-ciklus tündöklése és hitványsága

Alec Cawthorne 2019.05.29. 13:30:33

Remekül szórakoztam a kommenteken. Bevallottan az is volt a célom ezzel az írással, hogy provokáljam kicsit a Marvel-fanokat, ugyanakkor persze a szokásos, általános érvényű konklúzió megint beigazolódott: az átlagos magyar kommentelő intelligenciáját sosem lehet eléggé alábecsülni. Csupán két úriemberre reagálnék.

Kedves wolves84bl, most te kapsz, mert te vagy közelebb. :D

Szóval egyrészt nagyon sajnálom, hogy nem tudok felnőni a Marvel-műremekek esztétikai színvonalához, mély, magvas tartalmuk megértéséhez, művészi értékük felismeréséhez. Viszont az a nagy helyzet, kis barátom, hogy éppen a tiédhez hasonló, ilyen semmitmondóan kötözködő, ostoba, idétlen kommentekre nem szokás emlékezni, illetve a hozzád hasonló, önálló élettel láthatólag nem rendelkező, jelentéktelen, apró trollokra. Apám, ezért kár volt klaviatúrát ragadnod. Az pedig, hogy a barátnőmet is belekevered, csak növeli a szánalomfaktorodat. Ez a cikk - de gondolom, természetesen nem vetted észre - nem egyszerűen szapulja a filmeket (ahogy te próbálod beállítani), hanem megpróbálja megérteni-felvázolni, miért lehetnek ostoba látványpornóként mégis sikeresek. Az ilyen diskurzusok pedig igenis kellenek - ez a többieknek is szól -, lehettek ti hatalmas rajongók, akkor is, az ellenvélemény legitim, illik méltányolni. Pont azért kellenek az ilyen írások - és azért nem feleslegesek -, mert a Marvel-istálló darabjait mindenhol, mindenütt szokás (szinte kötelező jelleggel) brutálisan felszopni, és ez már baromi unalmas. Szerintem meg ideje kissé cizelláltabban, árnyaltabban vizsgálni a filmeket, és - kétségbevonhatatlan anyagi, erkölcsi sikerességük mellett - bírálni őket. Na, az ilyen cikkekből van hiány. Hogy az ilyesmi ellentmond a faék-egyszerűségű, beszűkült világképednek, kedves wolves64bl, az már a te bajod. Az a probléma, hogy nagyon egyszerűek vagytok, édes öcséim (ez is szól a többieknek is). "Ha egyetértek vele, akkor jó a cikk, ha nem az én véleményemet tükrözi, akkor meg szar". Ennyit tudtok. Amőba-gondolkodás. Szánalmas. (Ezt most nem csak rátok, Marvel-fanokra értem, hanem úgy általában a 90-es IQ alatti magyar kommentelők igencsak népes derékhadára.)

Kedves Six: azért valamiért mégis végigolvastad, te észkombájn. :D

Ja, és igen, Tim Burton Batmanjei nemcsak ezerszer jobbak, mint ezek a fröccsöntött, gyorséttermi Marvel-szarok. Ezekhez képest Burton Batmanjei egyenesen Bergman-filmek. ;)

És hisztizhettek, személyeskedhettek, meg ajvékolhattok amiatt, hogy előmoderáció után kerülnek ki a hozzászólások. Nagy ívben leszarom. Ha csak olcsó, hisztis személyeskedésre futja az erőtökből, akkor inkább ne kommenteljetek. És nemcsak azért, mert fenn fog akadni a rostán, és nem kerül ki. Hanem mert magatokról állítotok ki hatalmas szegénységi bizonyítványt.

Bejegyzés: A Marvel-ciklus tündöklése és hitványsága

wolves84lb 2019.05.29. 12:59:54

"Hogy húsz, harminc év múlva emlékezni fognak-e ezekre a filmekre? Természetesen nem. Ugyanis már most meglehetősen nehéz megkülönböztetni őket egymástól, olyannyira egyformák, bárgyú, jellegtelen-szürke történetük olyannyira egybefolyik, karaktereik olyannyira semmitmondók és uniformizáltak."

Nem, ERRE a filmre emlékezni fognak, rád azonban, aki láthatólag sok időt szánt arra, hogy szidja a filmet (amit a leírtak alapján nagyon nem sikerült megértened, ahogy a többi MArvel-filmet sem), rád bizony max a leendő gyerekeid. Kár volt ennyi energiát ebbe fektetned, inkább sétáltál volna egy jót a jobb sorsra érdemes barátnőddel.

És akkor számodra az etalon a Tib Burton-féle két -Batman. Hát erre már nem is mondok semmit :)

Bejegyzés: A Marvel-ciklus tündöklése és hitványsága

Irbisz 2019.05.29. 12:59:35

"Amerikai Kapitány, Thor vagy Vasember a Végjátékban is ugyanaz a nulldimenziós hérosz, mint aki volt - primitív kartonpapír-hősök, embernagyságú biankó csekkek, gyurmafigurák, melyeket a lomha képzeletű forgatókönyvírók mindig szinte ugyanazzá formálnak)"
Igen, de csak, amit az utolsó előtti bekezdés utolsó mondata fogalmaz meg jól "Végső soron mindkettő célja ugyanaz: népbutítás és profitmaximalizálás. "

Viszont a népbutítás alighanem nem cél volt, hanem csak mellékhatás:), kétlem h. ez érdekelt bárkit is rendezők, megrendelők, szponzorok közül Vagy ha igen, akkor úgy gondolták, aki ezekre vevő, azt már nem is kell tovább butítani :)
Egyébként csak felmérték mi kell az egyszeri tömegeknek, és megadták nekik. Látványos, vizuális orgia, a maga szintjén izgalmas - igy szórakoztató, de roppant egysíku, kliséhalmazok, ráadásul sokszor fájdalmasan bárgyú.
Időnként olyan volt, mint a borzalmas kritikákat kapott Sherlock és Watson az év elején, csak az paródia volt, ezt meg nagyszerű filmnek számítják sokan.

Bejegyzés: A Marvel-ciklus tündöklése és hitványsága

szepipiktor 2019.05.29. 12:59:13

Nem szoktam cenzúrázott posztokhoz írni, megvetem az ilyen véleményszabadság korlátozó filozófiát, de most mégis...
A leírtak gyakorlatilag lefedik a problémát.
Két továbbit tennék csak hozzá:
1) azért ez a vonal hasít, mert a mai alapfogyasztó generáció már döntöen a számítógépes jákékokon nőtt fel, így számukra minden meseszerű-fikciós történet az alap! A képregénykek hősvilága és a számítógépes játékok párhuzamba állíthatók, tehát akinek gyerekkorában ez volt az élettere, azt most ezekkel lehet "gazdaságosan" etetni...
2) tegyük hozzá a gazdasági és aktuálpolitikai szempontokat is. Ma szintén tettenérhető folyamat az alapkultúra visszaszorítása és lecserélése a PC alapú propagandára, amit ugye elrejtenek a sorozatokba és a hollywoodi tucatokba. Nemcsak egy-két évente jelennek meg aktuális igényeket kiszolgáló remake-k, hanem párhuzamosan is élnek a különböző propagandát szolgáló sorozatok, filmek. Ma van a nőmozgalmaknak, a genderszekciónak, a etnikai közösségeknek is megfelelő történet.
És ez legkönnyebben a számukra ma ideális fantasykba, képregénymesékbe és sorozatokba rejthetők el.
A cél ugyanis egy egyensugarú generáció "kitenyésztése", akik így ideális FOGYASZTÓK és politikailiag is manipulálhatók. Majd mivel ők már soha nem fognak Tolsztoj után nyúlni, de más klasszikus sem érdekli őket, az utódjaikat is ebben a szellemben fogják "nevelni".
Ugye nem meglepő, hogy hetek óta a hírek 40%-a az ostoba trónokharca kérdéskörben jelenik meg, mintha a 3. világhábórú vagy egy tömeges éhinséget eredményező gazdasági válság küszöbén lennénk. Nem, csak befejeznek egy sorozatok...

Bejegyzés: A Marvel-ciklus tündöklése és hitványsága

MEDVE1978 2019.05.29. 12:59:03

Érdekes cikk volt, bár kicsit fanyalgó. Valahol olvastam egy olyat, ahol a konklúzió viszonylag egyszerűbb volt. A stúdiók rendelkeznek bizonyos összegű költségvetéssel egy évre. Ezt a költségvetést osztják be. A stúdiók főnökei nyilván a jó megtérülésű projektek mellett döntenek. Mi a jó megtérülésű projekt? A franchise egyértelműen az, hiszen egy kialakított rajongótábor biztosan beül a filmre, tehát van egy biztos megtérülés. Kellő PR kampánnyal még több bemozgatható, merchandise-al felturbózhatók a bevételek. A Marvel Universe gyakorlatilag így mindenre rákerülhet az evőeszközöktől kezdve az evidens játékokon át a tejes dobozig, WC papírig vagy zsebkendőig. A képregényfilmeknél pluszban hozzájön a biztos megtérüléshez, hogy ez már egy kipróbált formátum, amelynek van egy közönsége, ami szintén nagy valószínűséggel megnézi és veszi a merchandise-t.

A probléma igazából a döntéshozatalban van, mivel, ha a stúdió vezetése választhat, hogy hogyan ossza meg a budget, akkor azt fogja mondani, hogy 70-90% franchise, a maradék pedig menjen olyan filmekre, amelyek eredeti ötletek vagy / és esetleg van esély rá, hogy franchise legyen belőlük, ha sikeresek. Fontos, hogy a PR budget főleg a franchise-okra fogják ellőni, hiszen azok hozzák a nagy pénzt, a maradék filmből a sokból bejön egy, még ha nem is nyomjuk meg masszívan reklámmal, elvet várják majd. Az általad említett viszonylag egyszerű felépítés és sablon történetvezetés is ennek köszönhető: egy bonyolult történetvezetést az átlag ember kevésbé fog érteni, így kisebb az esélye a magas bevételre. A célcsoport szintén tipikus ebben a kategóriában: tinédzserektől felfele, tehát nem lehet se túl véres (nem lehet R ratinges), sem túl bonyolult, hogy minél többen nézzék.

A McDonaldsos hasonlat egyébként tökéletes, a probléma ugye az, hogy ezen a téren is hanyatlás van.
Míg az Endgame mondjuk egy kellemes ebéd a McDonaldsban, ahol ízlik a standard sajtburger és sült krumpli, addig számos franchise "elsüllyed", mert nem tudja ezt a szintet sem nyújtani. Ezzel a mércével a Star Wars Last Jedi például már egy romlott húsból sütött hamburger nyers krumplival, amit nyilván már egyre kisebb része eszik meg a közönségnek. Tehát van olyan, hogy a stúdiók egyre silányabb franchise mozikat készítenek (Star Wars, Alien és Predator), amit már nagyon sokan utálnak, de ezeket mégis a vízfelszínen tartja (értsd nem termelnek veszteségeket) a hatalmas PR költségvetés és nyomás, hogy sikeresek legyenek. Kicsit hálátlanul az első ilyen elsüllyedt franchise film mostanában a Star Wars Solo lett (szerintem nem olyan rossz film, a Last Jedire köröket ver), ami viszont elsüllyedt a PR ellenére is.

Elég megnézni az utóbbi évek megosztóbb franchise-ait, több esetében a rajongói bázis fordult szembe a stúdióval, mert csökkent az alkotás minősége. A stúdiók viszont ezt kifejezetten üzleti kérdésként kezelik és próbálják formálni a közvéleményt. Akár a Marvelt, akár mondjuk valamelyik Star Warst nézed meg, a kritikusok döntő része "szereti". A Disney például még nyomást gyakorolt a rotten tomatoes-ra is, hogy változtassa meg az értékelési rendszerét (az, hogy egy film milyen értékelést kap nem az osztályzatok átlaga mutatja ki, hanem az, hogy ki adott rá legalább 60%-os értékelést).

Az emlegetett Pán Péteres dolog esetében túlzottnak tartom a dolgot. Itt is egy egyszerű árukapcsolásról van szó: a tinédzserek a fő célcsoport, a színészeknek azt kell elérniük, hogy egy tinédzserek számára vonzó karaktert játszanak. Ezért nem küzdenek ezek a karakterek "felnőtt problémákkal" (bár mondjuk Tony Stark éppen gyereket akar, de olyan problémák, mint hogy mondjuk a gyerekneveléssel bajlódik vagy meghalnak a szülei mert öregszik, midlife crisis-a van nem jelennek meg). A tinédzser célcsoport szemében még tök jól elvan Pókember, Thor bármilyen stabil egzisztencia nélkül.

Bejegyzés: A Marvel-ciklus tündöklése és hitványsága

opati666 2019.05.29. 12:58:55

Mindig csodálkoztam azon, hogy vannak emberek, akik képesek az utálatukat ilyen se vége, se hossza írásokon át bemutatni. Amúgy érdekes meglátásai vannak a szerzőnek, csak az a néhány száz millió rajongó egészen másként látja ezeket a filmeket... Szerencsére.

Bejegyzés: A Marvel-ciklus tündöklése és hitványsága

Homeoffice 2019.05.29. 12:58:45

Én még felvezetnék egy tételt. A "Férfi" képpel való leszámolás. Thanos a klasszikus "APA kép" ábrázolása. Az alfa hősöket és az általuk képviselt értékrendeket kifigurázták. (Thor, Hulk) Beugrasztottak egy "Girlpower" feelinget Captain "OP - Hajózúzó" Gizikével. Minden jelenete mutatja, hogy szét kell rombolni a régi világképet, sőt, jobb, "erősebb", mint a régi hősök. Ezzel csak egy a gond: DC-s "WW"-vel szemben ez a szuperleányzó egy váz. Nincsen benne semmi szeretnivaló. Nem példakép.

Bejegyzés: A Marvel-ciklus tündöklése és hitványsága

2019.05.29. 12:58:36

Remek poszt, teljesen egyetértek, es szívből remélem, hogy lealdozik a szuperhosok korszaka, főleg ebben a kifejezetten gyerekeknek szant, bugyuta es primitív formájában.

Bejegyzés: A Marvel-ciklus tündöklése és hitványsága

_z_ 2019.05.29. 12:58:27

@Alec Cawthorne: En viszont igen. Egy csomo Marvel filmben van jelenkori problemajra torteno reflektalas. Nyilvan nem ez a filmek lenyege, de ettol meg azt allitani, hogy semmi ilyen nincs bennuk, egesz egyszeruen nem igaz.
Az, hogy a hosok nulldimenziosak lennenek, szinten nem igaz. Vasember, skinek gyakorlatilag PTSD-je van az elso Avengers utan, aztan lellileg raall az apaszerepre, vegul meg felaldozza magat? Amerika kapitany, aki meghasonlik az orszag vezetesevel? Thor, aki alkoholizmusba menekul a Vegtelen haboru utan? Ez neked a nulladimenzio?
Uniformizalt filmek? Az elso Thor egy kiralydrama, a Hangya egy heistfilm, a Tel katonaja egy kemfilm, stb.
Annyi igazsagod van, hogy egyik filmben sem ezek a leglenyegesebb elemek. Alapvetoen mindegyik egy kozonsegfilm, de ebbol a kategoriaban (keves kivetellel) igen is kiemelkedo darabok. Foleg ha a kategoria tobbi mai filmjehez hasonlitod oket (ha nagyon ijesztot akarok mondani, akkor pl. a Transformershez...), szoval tessek helyen kezelni a dolgokat. Mert aki ezektol filmektol zobbet var, mint amik (es ezt raadasul nem is titkoljak), az bizony rossz terembe ult be...

Bejegyzés: A Marvel-ciklus tündöklése és hitványsága

Periodista. 2019.05.29. 12:58:13

Talán van akkora jelentősége Tamás Gáspár Miklós munkásságának, hogy ne csak TGM -ként írjunk/beszéljünk róla, pláne, hogy azok a fiatalok (akik vélhetően a cím miatt nagy arányban jönnek elolvasni az írást) nem ismerik, Tamás Gáspár Miklósként sem, nehogy per TGM -ként.

A 70 éves Erdélyben született filozófus és közíró 8 remek könyvvel ajándékozta meg mindazokat, akik szerint a nemzeti-populizmuson túl is lehet gondolatokat találni.

Bejegyzés: A Marvel-ciklus tündöklése és hitványsága

Six 2019.05.29. 12:58:03

Ezt az írást nem egyből a modoros blogra kellett volna kitenni? Döbbenetesen fárasztó ez a stílus.

Bejegyzés: A Marvel-ciklus tündöklése és hitványsága

acycloren 2019.05.29. 12:57:58

Ezeket a filmeket nem hogy moziban nem nézem meg, de még letorrentezni se vagyok hajlandó.

Bejegyzés: A Marvel-ciklus tündöklése és hitványsága
süti beállítások módosítása