
Látnunk kell továbbá azt is, hogy a thriller "szuverenitása" mostanában látványos erjedésnek indult. Persze a thriller mindig is előszeretettel fuzionált más alakzatokkal, de az elmúlt esztendők kirajzoltak egy riasztó trendet: az egyes filmekben egyre ritkábban tölti be a domináns műfaj kitüntetett szerepét, inkább csak egy színes zsánerkoktél összetevőjeként - sokszor más hagyományoknak alárendelődve - jelenik meg. Mind David Fincher (Gone Girl), mind Dan Gilroy (Éjjeli féreg) maró médiaszatírában oldották fel a thriller formanyelvét. Ben Affleck "feel good" mozivá (Argo), Danny Boyle fékevesztett akciófilmmé (Transz), Scott Frank (Sírok között) mostohaapa-gyermek viszonyt is erősen tematizáló drámává, Denis Villeneuve (Sicario) már-már pszichedelikus hangulatfilmmé fejlesztette a thriller-alapanyagot. Európa sem őrzi a veretes thrillerhagyományt: az öreg kontinensről kikerülő munkák (Suszter, Szabó, Baka, Kém; Halálos mélység; Az üldözött) rendkívül lelassított, párbeszédcentrikus cselekményükkel amortizálják a műfajt. Lassan időszerű lenne széles körben alkalmazni a "soft thriller" kategóriáját. És sajnos Tate Taylor friss produkciója, A lány a vonaton is ebbe a "kategóriába" sorolandó, ráadásul annak is alsó fertályához tartozik.
Miért is kellett ez a hosszas exkurzió és miért is emlegettem a hitchcocki hagyományokat? Mert A lány a vonaton egyrészt tökéletesen beleillik a fentiekben felvázolt tendenciába, másrészt a film valóban úgy indul, mintha mégis visszanyúlna a hitchcocki örökséghez, ám aztán eldobja magától ezt a lehetőséget és a mai közhelyes tucatfilmek közé simul. Rachel (Emily Blunt) alkoholistává züllött, elvált asszony, aki a vonatablakon keresztül gyakran kémleli egykori kertvárosi házát, melyben most ex-férje és annak újdonsült neje lakik kisgyermekükkel. A szerelmespár szomszédságában úgyszintén fiatal, s látszólag boldog házasok laknak, akik Rachel képzeletében az ideális pár megtestesítői.

Kecsegtetően indul A lány a vonaton. Már a címet olvasván is egy kiváló Hitchcock-klasszikusra, a Londoni randevúra (The Lady Vanishes) asszociál a filmtörténetben kicsit járatosabb néző, a voyeurizmus tematizálása pedig a Mester érett korszakának egyik gyöngyszemét, a Hátsó ablakot idézi emlékezetünkbe. Mégis nagyot koppan, aki eme ígéretes előjelek miatt igazi, veretes thrillert vár. A lány a vonaton ugyanis csak felvillantja a voyeurizmus motívumát, nem kezd vele semmi érdemlegeset. Rachel nem marad sokáig passzív szemlélő, hamar betör az általa megfigyelt emberek életterébe, és bár történik egy bűneset (a távolról csodált nőt, Megant brutálisan meggyilkolják), ráadásul a rendőrség is gyanúsítani kezdi hősnőnket, de csak úgy ímmel-ámmal: kikérdezgetik, szúrós szemmel, fürkésző tekintettel kémlelik, aztán békén hagyják. A bűnügyi motívumok partvonalra szorulnak és valódi nyomozásnarratíva sincs. A lány a vonaton valójában egy álmosító és sekélyes vádirat a családon belüli erőszak egyik kevéssé kitárgyalt formája, a lelki terror ellen. Innentől spoilerek következnek.

Rachel nem izzadságos nyomozómunka árán döbben rá az igazságra, hanem egyszerűen összetalálkozik ex-férje hajdani főnökével, akitől megtudja, hogy Tom (Justin Theroux) valójában még nagyobb gazember, mint amilyennek eddig hitte. Nemcsak falta a nőket a háta mögött, de alkoholizmusa miatt - emlékezetvesztését kihasználva - még hamis bűntudatot is ébresztett benne, ezzel hosszú esztendőkre megnyomorítva a lelkét. Mondanom sem kell, ezután megkapjuk a jól megérdemelt flashback-et, mely felvázolja Tom és Megan titkos, szenvedélyes kapcsolatát, és láthatjuk azt is, amint a nők kihasználásából sportot űző férfi brutálisan meggyilkolja a lányt és eltemeti egy erdei út mellett. Azt sem kell talán ecsetelnem, hogy ez a fordulat mennyire előkészítetlen, gyönge lábakon álló és közhelyes.

Továbbá szintén problematikus A lány a vonaton rendkívül leegyszerűsített, enyhén feminista nézőpontú világképe. Ugyanis filmünkben a női karakterek mind-mind a gonosz, elvetemült, az ellenkező nemet tárgyként kezelő, szexcentrikus férfiak áldozatai, szinte szeplőtelen lelkületűek (kivéve Megant, aki két férfival is csalja a társát, ráadásul, miként említettem, valójában nem derül ki, miért is teszi, és miért teng túl benne a szexuális vágy), míg a teremtés koronái, hogy, hogy nem, agresszív, lelketlen vadállatok. (A talányos szerepű pszichiátert leszámítva.) Persze mindez nagyon szép, és hűen szolgálja a pszeudo-feminista Hollywood által támasztott igényeket, de nem feltétlenül felel meg a valóságnak. (Remélem, feminista olvasóim nem fognak ádáz kommenthadjáratot indítani ezért a megjegyzésemért, de például köztudomású, hogy a lelki terror áldozatai sok esetben nem a nők, hanem a férfiak!) De ne legyünk igazságtalanok a filmmel: a nyitány és a befejezés egyaránt remek és hangulatos, a kíváncsi tekintetű férfinézők pedig nem kevés női meztelenséggel találkozhatnak (hát igen, valójában ennyire feminista ez a film), ráadásul a címszereplőt alakító Emily Blunt valósággal sziporkázik. Nem mintha mindez sokat javítana A lány a vonaton siralmas színvonalán.
A thriller továbbra sem óhajt feltámadni tetszhalott állapotából. Igazán kár. Gyere vissza, Hitchcock mester!