Ma tartották Los Angelesben a Star Wars hetedik részének exkluzív-vörösszőnyeges premierjét, és a sztárvilág krémje - no meg az a néhány szerencsés (?) rajongó, aki már láthatta a filmet - szuperlatívuszokban beszélt Az Ébredő Erőről. Megvallom őszintén, én csupán átfutottam a bemutatóról érkező híreket, a Twitter-bejegyzések áradatából sem mazsolázgattam, és úgy általában véve igyekeztem (és igyekszem a hátralévő néhány napban is) tartózkodni bármilyen spoiler benyomását keltő, bombasztikus információtól vagy hírmorzsától. Mondhatnám azt is, hogy visszasírom azokat az időket, amikor egy-egy filmről még nem a Twitteren, a Facebook-on, az okostelefonokon, hanem szájhagyomány útján, kis körben terjedtek a hírek, és nem lehetett egy-egy szenzációgyanús bejelentéssel "felrobbantani" egy egész (virtuális) közösséget. Most viszont egy pillanatra "kibújok a szerepemből", és megpróbálok jósolni. Megpróbálom megjósolni, milyen is lesz a Star Wars hetedik epizódja. Hogy mire számíthatunk, és mire nem. Pénteken pedig - amikor majd írok a filmről kritikát - összegezni fogom, hogy mi jött be a prognózisomból. De arra a pár napra talán szórakoztató kis játékot jelenthet ez a kis latolgatás - kiváltképp mivel (és erre számítok is) ti is hozzátehetitek a magatokét!
Ne legyenek illúzióink: a film faltól-falig akcióorgia lesz. Aki ismeri J.J. Abrams (vagy nevezzük csak Jar-Jar Abramsnek) stílusát, az tudhatja, hogy nem egy metafizikus alkat a szentem, és nem tölt álmatlan éjszakákat azzal, hogy minél mélyebb, összetettebb cselekményszervezésen, sokdimenziós karaktereken, nívós atmoszférateremtésen törje a fejét. Oké, persze, szép lenne, ha azok a dicsérő szavak, melyek most Hollywoodból szállingóznak, igazak volnának. De lássuk be, Abrams a Star Treket is lerángatta egy sablonos fantasztikus akciófilm szintjére, ahol többször robban fel valami, mint ahány sornyi dialógus elhangzik a játékidő alatt. És félek, hogy Lawrence Kasdan neve sem garancia semmire. Summa summarum: szerintem legalább annyira látványcentrikus film lesz Az Ébredő Erő, mint az új trilógia darabjai, de megkockáztatom, hogy még azoknál is nagyobb, hangosabb és még inkább megalomán CGI-tűzijátékra van kilátás. Ez persze nem azt jelenti, hogy Abrams és boszorkánykonyhája egyáltalán semmit sem kezdett volna a régi-új karakterekkel.
Az új karakterek szaglani fognak a banális műdrámától. Az előzetesek alapján JJ ebben a filmben (is) nagyon ragaszkodni fog a drámai hangvételhez, mert hát az végül is olyan jó, ha belemarkolhat a nézőközönség szívébe-lelkébe, könnyeket facsarhat, megrendíthet. Mindebből következik, hogy mindhárom fiatal hősnek lesz valami nagyon tragikusnak szánt (de igazából két mondatban felskiccelt) előtörténete és motivációja, mindhárman nagyon mélyről indulnak majd, és amikor a sorsuk összefonódik, végül megízlelik az összefogás, a "valakihez tartozás" csodáját, ettől pedig megigazulnak. Mi pedig majd pusztítjuk a zsebkendőket a nézőtéren. Az egyéni drámák coelho-i mélységű mondatokban fognak kicsúcsosodni, rettentően műviek, erőltetettek lesznek, és semmi közük nem lesz a Star Wars szellemiségéhez. Mert a Star Wars nem erről szólt. És ma sem erről kellene szólnia.
A régi karakterekbe Abrams jókorát rúg majd. Ne legyen igazam, de van egy olyan gyanúm, hogy Abrams úgy viszonyul majd a régi Star Warshoz, ahogy a TNT (szerencsére azóta jobblétre szenderült) Dallas-sorozatának készítői a Ewing-örökséghez: a derék Jar-Jar teljesen átszabja majd az ikonikus figurákat. Igen, elképzelhetőnek tartom, hogy képes megölni Han Solót (akit az eredeti filmekben is vétek lett volna meggyilkolni, hiszen ő egyfajta galaktikus Humphrey Bogart, az örökifjú, kaján, a jég hátán is megélő kalandor - nélküle fakóbb lenne az egész űropera), persze ha így lesz, akkor a vén űrkalóz kb. olyan dicstelen véget fog érni, mint Kirk kapitány a Star Trek: Nemzedékekben. Az sem lepne meg, ha Luke ebben a filmben már valóban a Sötét Oldal katonája lenne, Kylo Ren-nel parolázna (vagy ő maga lenne Ren, bár valljuk be, ez a leginkább hajmeresztő teória, nem tartom valószínűnek, hogy ez beigazolódjon), vagy legalábbis teljesen ellentmondásos figuraként "születne újjá". Leia pedig (aki itt már nem hercegnőként, hanem tábornokként feszít majd) a galaxis nagymamájaként szinte kizárólag maszkulin vonásokkal fog "gazdagodni". Ő lesz a történet kemény és határozott vaslady-je. Hosszú ideje elváltak Hannal, de ő független és erős nőként továbbra is férfiak ezreinek csodálatát váltja ki szerte az univerzumban. Ami Solo kapitányt illeti: ő is sokkal sötétebb és morcosabb lesz, mint régen. És őszebb. És fakóbb. Továbbá úgy számítom, hogy Luke nettó tíz percet fog "kihasítani" a játékidőből (kb. mint Jockey az új Dallasból, hogy a fenti analógiánál maradjak), Leia sem sokkal többet, Han pedig maximum fél óráig fog szórakoztatni bennünket. De az is lehet, hogy már ezzel is sokat mondtam. Egyszóval: Abrams új fénytörésben akarja megmutatni ezeket az emblematikus hősöket, de a végeredmény az lesz, hogy csupán megfosztja őket azoktól a jegyektől, melyek emblematikus hősökké tették őket.
Abrams a kontinuitással is nagyvonalúan bánik majd. Gyanítom, hogy a filmben öt percet sem fognak arra szánni, hogy elmagyarázzák, mi történt hőseinkkel (meg a Birodalommal, meg a lázadókkal) az elmúlt cirka három évtized során. Abrams és garnitúrája ehelyett rögtön mélyvízbe fogja dobni a három "friss húst", és még azt is elképzelhetőnek tartom, hogy az esetleges magyarázkodási kísérleteik elképesztően kínosan fognak elsülni. Nem szeretnék konkrét példákat mondani, de szerintem simán meglépnek majd agyalágyult húzásokat e téren. Olyanokra gondolok, melyhez képest a "Han és Leia elváltak" remek és teljeskörű szálelvarrásnak mondható. Sőt, van egy sanda gyanúm, miszerint Abrams Az Ébredő erő történetének alapjait a Star Wars múltjából meríti majd, olyan eseményeket, összefüggéseket "álmodva" az eredeti trilógia idősíkjába, melyekről sem a filmek, sem az alternatív univerzum (könyvek, videójátékok, képregények) nem tettek említést. És sajnos félek, hogy Abrams barátunk csak sületlenségekkel képes előállni. A kontinuitást persze már a régi karakterek átrajzolásával is megsérti (megsértené), de ez még inkább bicskanyitogató húzás volna. A Star Trekkel amúgy már eljátszotta ugyanezt. Gondoljunk csak Spock és Uhura románcára az új filmekben...
Minden a fokozásról fog majd szólni. Abrams célja az lesz, hogy elhitesse velünk: a Star Wars akkor jó, ha nagyon látványos, nagyon hosszú, nagyon epikus, nagyon drámai, nagyon eltér a George Lucas-féle tradíciótól. Természetesen megvan a véleményem Lucasról mint üzletemberről és mint "rendezőről", de az tény, hogy egységesen afféle galaktikus családtörténetként kezelte mind a hat filmet. (Bármennyire is más stílusú és színvonalú lett az első három rész, a koncepció nagyvonalakban ugyanaz volt, mint a régiekben: bemutatni egy különleges család sorsának alakulását a Köztársaság és a Birodalom sorsának tükrében.) Abrams magasról tenni fog a Lucas-féle Star Wars eme megkerülhetetlen és elemi fontosságú örökségére. Számára csak az számít majd, hogy minél nagyobbat szóljon a film. Keresztvasakat a fénykardokra, a rohamosztagosoknak is izzó szablyákat a kezükbe (Batmanébe meg mordályt - de ez egy másik cikk témája lehetne), még a fülcimpákat is nagyon akkurátusan robbantsák szét a lézerlövedékek, minden, de tényleg minden tereptárgy robbanjon fel, minden második percben hulljon legalább egy könnycsepp, és valaki súgja a főhősök fülébe, hogy ők bizony nagy dolgokra hivatottak. Nem akarok ünneprontó lenni, és tényleg szándékosan alacsonyak az elvárásaim ("Twice the pride, double the fall" - ahogy a jó Dooku gróf mondotta volt), de jelen pillanatban úgy érzem, az elmondottakból fog összeállni Az Ébredő Erő. Az elkövetkezendő két napban imádkozni fogok, hogy ne legyen igazam.
Most ti jöttök! Mit gondoltok előzetesen a filmről? Mik az aggályaitok? Mi ad okot reménykedésre? (Kérlek benneteket, hogy a gigantikus spoilerektől - a holnapi kritikákban talán már előfordulhatnak ilyenek - tartózkodjatok az esetleges kommentekben! Köszönöm!)
UI.: Azért titokban várom ám a filmet, ahogy dukál, hiszen mégiscsak Star Wars! :)