Amerikai Plán

"Tudom, mi vagy te. Az örök otthon."

Aurora Borealis – Északi fény

2017. november 29. 18:32 - Tenebra

Mészáros Márta az élő filmtörténet, a magyar film aranykorának egyik utolsó élő rendezője, nem mellesleg a magyar filmtörténetben a kevés női filmszerzők egyike Gyarmathy Lívia, Ember Judit vagy Zsurzs Éva (illetve a kortárs alkotók közül Kocsis Ágnes vagy Goda Krisztina mellett). Azonban míg…

Tovább
Szólj hozzá!

In memoriam Király Jenő

2017. október 04. 14:21 - Tenebra

"Megtanulnék románul, de épp írom öregkori fő művemet, versenyt futok a halállal” – mondta Király Jenő filmesztéta egy 2004-es egyetemi kurzusán. Király kultikus figura volt a magyar felsőoktatásban, de legalábbis a film- és esztétikaszakokon, saját tanáraim is arról számolnak be, hogy több száz fős…

Tovább
8 komment

A szobalány

2016. november 24. 12:00 - Tenebra

Az Oldboy nagysikerű rendezője, Park Chan-wook a dél-koreai nemzetközi sikersztorihoz jelentősen hozzájárult, sőt sokáig Kim Ki-duk mellett Dél-Korea „arca” volt Demilitarizált övezet és az említett kultikus bosszúfilmjének köszönhetően, s egy-két gyengébb alkotás után…

Tovább
Szólj hozzá!

A tanú

2016. október 21. 17:14 - Tenebra

„A nemzetközi helyzet fokozódik”. „Kicsit sárga, kicsit savanyú, de a miénk”. Ezek a szállóigévé vált mondatok talán még annak is agyába égtek, aki soha nem látta Bacsó Péter A tanú című legendás szatíráját, hiszen úgy égtek bele a magyarok kollektív tudatába, mint az „Az oroszok már a spájzban…

Tovább
3 komment

Gagarin: első az űrben

2016. október 18. 10:50 - Tenebra

„Kis lépés az embernek, nagy lépés az emberiségnek” – szól a szállóigévé vált híres mondat, melyet Neil Armstrongnak tulajdonítanak, akit hivatalosan az első, Holdra lépő emberként tart számon a történelem. Jóllehet, ezzel kapcsolatban számos összeesküvés-elmélet látott napvilágot, melyek nem puszta…

Tovább
4 komment

Stranger Things - 1. évad

2016. október 04. 22:33 - Tenebra

A Netflix mondhatni történelmet írt megjelenésével és sikerével, minthogy kvázi elszakította a tévétől a sorozatokat, önálló médiummá téve azokat, megszüntetve egyúttal annak kényszerét, hogy a sorozatfogyasztó egy adott időponthoz rögzítse szenvedélyét (jóllehet, a torrentezés korában ez már eddig…

Tovább
Szólj hozzá!

Egy csodálatos elme

2016. szeptember 19. 18:19 - Tenebra

A kilencvenes évek végén és a kétezres évek elején kezdett el sztárrá válni Russel Crowe, akit leginkább a Gladiátor című Ridley Scott-féle történelmi kalandfilmben láthattak a nézők akkoriban (hacsak a Szigorúan bizalmas és a Romper Stomper nem rémlett valakinek korábbról), és később sem annyira…

Tovább
3 komment

Aznap éjjel – neo-noir az HBO-tól

2016. szeptember 06. 14:33 - Tenebra

A kortárs tévésorozatok valamiért nagyon kedvelik a bűnügyi műfajokat, kiváltképp a krimit, a pszichothrillert és a politikai thriller alműfaját, de persze gengszter- és zsarudrámák is vannak szép számmal, és a noir szenzibilitás is jellemző a népszerű tévésorozatokra. A True Detective, a Killing, A…

Tovább
2 komment

Bódy Gábor 70

2016. augusztus 30. 12:34 - Tenebra

Bódy Gábor neve mond valamit? Filmes körökben talán, de amúgy sajnos valószínűleg nem túl sokan ismerik ezt a bőven kora előtt járó, kísérletező, rendkívül sokrétű és tragikus sorsú filmalkotót, illetve avantgárd művészt. Bódy Gábor pedig megérdemelné a nagyobb nyilvánosságot és hírnevet, hiszen…

Tovább
Szólj hozzá!

A tömegmanipuláció természetrajza – Dr. Caligari

2016. augusztus 26. 15:00 - Tenebra

A némafilmkorszak és a „némafilmes stílus” mára mintegy muzeális tárgyakká váltak. Némafilmet készíteni maximum poénból vagy a nosztalgia kedvéért szoktak a harmincas évek hangosfilmváltása után (Mel Brooks és Michel Hazanavicius munkái talán a legismertebbek). A némafilm…

Tovább
Szólj hozzá!

"A sütiknek is szükségük van szeretetre" - Animátrix

2016. augusztus 16. 12:00 - Tenebra

A Mátrix 1999-ben kultuszt teremtett, új stílust hozott létre az akciófilmek történetében, sőt kifejezetten filozofikus elmélkedéseket is ihletett, melyek a valljuk meg, azért elég leegyszerűsített és logikai buborékokat is tartalmazó Mátrix-filmhez képest sokkal mélyebb és messzebbre mutató…

Tovább
8 komment

A film válsága?

2016. augusztus 10. 18:01 - Tenebra

Gondolatok a kortárs film állapotáról

Meglepő lehet sokak számára a cím, hiszen a film médiuma köszöni, jól van. Igaz, Hollywood a pénztáraknál gyengébben teljesít hazai fronton, de dübörög a szekere azért, ne sajnáljuk. A filmfesztiválok is bőségesen ellátnak minket az év minden hónapjában az aktuális…

Tovább
3 komment

Star Wars-retrospektív – 6. rész: A jedi visszatér

2016. augusztus 07. 09:08 - Tenebra

A Star Wars megunhatatlan, így retrospektív sorozatunk keretében ezúttal a klasszikus trilógia záró darabjára vetünk egy „pillantást”. E visszapillantást azonban szeretném kicsit tágabb, filmtörténeti kontextusba helyezni, és megvizsgálni, amellett, hogy időtálló, örökzöld mese vagy modern mítosz A…

Tovább
4 komment

„Minden, aminek kezdete van, véget is ér” – Mátrix: Forradalmak

2016. augusztus 02. 10:46 - Tenebra

A Mátrix harmadik része pontosan ott folytatja, ahol az Újratöltve abbahagyta. A Forradalmak olyan, mint egy következő sorozatepizód, mely ráadásul ugyanabban az évben került a mozikba, mint a második felvonás (2003). Mely annak ellenére, hogy tökéletesen egybeékelődik elődjével, mégis olyan, mintha…

Tovább
3 komment

„Mindenki arra született, hogy azt tegye, amire született” – Mátrix: Újratöltve

2016. július 27. 16:19 - Tenebra

Egyik előző bejegyzésünkben a kultikus Mátrix méltán elismert első részét vizsgáltuk meg, melyről már abban a cikkemben is azt írtam, hogy kerek, lezárt egészként aratott sikert a mozikban, és vált a rajongók kedvencévé. Ám a hírnév kétélű fegyver, hiszen amiért ennyien lelkesednek, azt valamilyen…

Tovább
31 komment

Star Wars-retrospektív – 5. rész: A Birodalom visszavág

2016. július 26. 18:06 - Tenebra

Folytatjuk megemlékezésünket a Star Wars-sorozatról, ezúttal talán a közönség és a kritikusok által is leginkább kedvelt részt idézzük fel. A Birodalom visszavág 1980. május 21-én került az amerikai mozikba, és Ronald Reagan elnökké választása évének a legsikeresebb, ugyanakkor minden idők egyik…

Tovább
13 komment

A XXI. század disztópiája – Mátrix

2016. július 22. 13:48 - Tenebra

A jövővel kapcsolatban számos elképzelés született már a filmtörténetben, jórészt disztópiák, melyek az emberiség bukását jövendölik meg. Vagy úgy, mint a Mad Maxben, hogy a civilizáció lerombolása után új sötét középkor köszönt be, vagy úgy, mint a Szárnyas fejvadászban vagy a Terminatorban, hogy…

Tovább
4 komment

John Milius: Vörös hajnal (1984)

2016. július 01. 15:59 - Tenebra

Hidegháború és paranoia a Reagan-érában

A nyolcvanas évek Hollywoodja sokak szerint tökéletesen lekövette az újkonzervatív ideológiát, melyet a Reagan-adminisztráció közvetített és a társadalom is magáévá tett a vietnami katasztrófa utáni kiábrándulás és az ismét fellángoló hidegháborús pánik következményeként. A legkeményebb ebből a…

Tovább
Szólj hozzá!

Heathers – a nyolcvanas évek amerikai tinifilmjeinek kritikája

2016. április 06. 10:00 - Tenebra

Meglógtam a Ferrarival, Nulladik óra, St. Elmo tüze, Kockázatos üzlet s tulajdonképpen a Vissza a jövőbe, sőt a Rémálom az Elm utcában-sorozat is ide sorolható – ugye ismerősek ezek a filmek? S ismerős még sok más, különböző műfajú alkotás a nyolcvanas évekből, melyeken sokunk nőtt fel, és melyeknek…

Tovább
2 komment

Előzetes-filmek: gondolatok a blockbusterek előzeteseiről

2016. március 30. 12:09 - Tenebra

A YouTube- és egyéb videómegosztók korában irtó fontos, hogy egy kortárs látványfilmnek ütős előzetest dobjanak össze, melyet így milliárdok nézhetnek meg világszerte, s izgulhatnak rá az aktuális megafilmre. Manapság kulcsfontosságú, hogy még a film elkészülte előtt úgynevezett teaserekkel…

Tovább
6 komment
süti beállítások módosítása