Amerikai Plán

"Tudom, mi vagy te. Az örök otthon."

New York árnyai

2016. február 28. 11:16 - critixx87

A Hollywoodon kívüli, ún. független filmesek legjelentősebb alkotása, egyben a rasszizmussal és az előítéletekkel foglalkozó legfontosabb filmek egyike az évtized végén, 1959-ben születik meg, az ún. "New York-i Iskola" keretein belül, a színészből lett rendező, John Cassavetes (ld. A város széle)…

Tovább
Szólj hozzá!

A csaló neve: Oscar

2016. február 27. 21:55 - Alec Cawthorne

Mindenki izgul? Mindenki tövig rágta már a körmét? Mindenki szurkol a kedvenc filmjének, színészének, rendezőjének? Bevettétek már előre a nyugtató tablettákat? Állítólag volt olyan Oscar-ceremónia, melyen Al Pacino (természetesen az egyik színészkategória jelölteként) úgy nyelte őket, mint a…

Tovább
4 komment

Miben újított a Star Wars hetedik része?

2016. február 27. 13:17 - Alec Cawthorne

Abban nagyjából mindenki egyetért, hogy a Star Wars hetedik része, Az ébredő Erő nem gyarapította túl sok kreatív gondolattal az univerzumot. Inkább úgy építette azt tovább, hogy az eredeti trilógia (főként a klasszikus, '77-es Új Remény) szelleme előtt tisztelgett és ezáltal maximálisan kijátszotta…

Tovább
14 komment

A Hannibal-filmek és a műfajok

2016. február 22. 23:21 - Tenebra

Nem is olyan rég volt a nagyszerű A bárányok hallgatnak 25. évfordulója, melynek alkalmából már megejtettünk egy-két bejegyzést. Ám miközben elgondolkodtam (illetve rajongóként sokat nem kellett agyalnom rajta), hogy milyen kultikus film is Jonathan Demme alkotása, egy régi vita is eszembe jutott,…

Tovább
Szólj hozzá!

A nap vége

2016. február 21. 16:32 - Alec Cawthorne

"Bergman legszebb filmje" - olvashatjuk A nap vége magyar nyelvű tartalomleírásában. Habár a szépség szubjektív kategória, ebben az esetben egyet kell értenem a megállapítással. Persze magam is elfogult vagyok, ugyanis ez a kedvenc filmem - és ebből következően a kedvenc Bergman-filmem is! A Mester…

Tovább
2 komment

Spotlight

2016. február 20. 12:50 - Alec Cawthorne

Mindig különleges kegy éri a nézőt, ha újabb taggal bővül az oknyomozós zsurnaliszta-filmek sora, ugyanis mostohán kezelt műfaji alakzatról van szó. Ha azonban a szóban forgó mozi ráadásul még jó is, dupla az öröm. A Spotlight (melyhez a magyar fordító a bevett gyakorlatnak megfelelően…

Tovább
3 komment

Öt ok, ami miatt modern klasszikus A bárányok hallgatnak

2016. február 13. 14:10 - Alec Cawthorne

Huszonöt évvel ezelőtt indult hódító útjára a film, mely Oscar-kompatibilissé tette a (pszicho)thriller műfaját. Huszonöt évvel ezelőtt indult hódító útjára Hollywood egyik legnépszerűbb antagonistája, kinek karrierje azóta több mozifilmben és egy tévésorozatban teljesedett ki. És huszonöt éve…

Tovább
4 komment

Huszonöt éves A bárányok hallgatnak - A szerzőgárda élménybeszámolója

2016. február 12. 19:56 - Alec Cawthorne

Holnapután, azaz február 14-én lesz kereken huszonöt éve, hogy Amerikában bemutatták A bárányok hallgatnak című filmet, az elmúlt néhány évtized egyik legfontosabb hollywoodi moziját, melyet teljesen megérdemelten halmoztak el számos Oscar-díjjal, s melyet azóta is modern klasszikusként emlegetnek…

Tovább
1 komment

A Polip

2016. február 12. 14:36 - Alec Cawthorne

Csaknem egy évtizede már, hogy először láttam teljes egészében A Polip című olasz bűnügyi sorozatot. Mondanom sem kell, teljesen lebilincselt és rögtön a hatása alá kerültem. Persze korábban is hallottam már róla. A jó híre messze megelőzte. Sőt, vannak szórványos gyermekkori emlékeim arról, hogy…

Tovább
5 komment

Miért szeretem jobban A tűz és jég dalát, mint a Trónok harcát?

2016. február 10. 16:50 - FOUREY

Nagy rajongója vagyok George R. R. Martin regényfolyamának, A tűz és jég dalának és az arra épülő sorozatnak, a Trónok harcának. Előbbiről már régesrég hallottam áradozni az egyik barátomat, de be kell vallanom, csak a HBO sorozat első évadának "ledarálása" vett rá, hogy nekiüljek a könyveknek. A…

Tovább
Szólj hozzá!

A neowestern - 1. rész: Multikulturalizmus és kisebbség-reprezentáció

2016. február 06. 18:22 - Alec Cawthorne

Nehezen vitatható, hogy a kortárs filmkultúrában erőteljes létjogosultsága van a westernnek. Ez az a műfaj, amely manapság, amikor Hollywoodot eluralták a legkorszerűbb technológiát népszerűsítő eszképista látványfilmek, nem rest visszarepíteni minket egy olyan korba, melyben a modernitás még…

Tovább
18 komment

Volt egyszer egy Robert De Niro

2016. február 03. 15:00 - Alec Cawthorne

Volt egyszer egy Robert De Niro - nem ez a megvénült, némi aprópénzért a legócskább produkcióba is elszegődő, grimaszoló ripacs, hanem egy másik -, aki tudott nevettetni. És ehhez még a nadrágját sem kellett letolnia. Nem altesti poénokkal, nem hitvány bögöfésekkel-röfögésekkel, nem testnedvekben…

Tovább
12 komment

Buñuel, a realista - Az elhagyottak

2016. február 02. 11:41 - critixx87

Kényszerű amerikai tartózkodása után – mikor is  a Musem of Modern Arts filmarchívumában dolgozott, míg egykori barátja és alkotótársa Salvador Dali közbenjárására ki nem rúgták – Luis Buñuel 1946-ban Mexikóban telepedett le, ahol visszatért korábbi mesterségéhez: ismét filmek készítésébe fogott. A…

Tovább
Szólj hozzá!

Az eltűnés sorrendjében

2016. február 01. 12:17 - Alec Cawthorne

Közhelynek számít, de a skandinávok egyedi prizmán keresztül szemlélik a világot, és bűnügyi filmjeiket is ez teszi igazán exportképessé. Ma már az amerikaiak is csak a sorozatok mezőnyében tudják utolérni - és megszorongatni - a derék északiakat. (Az sem véletlen, hogy az utóbbi évek egyik legjobb…

Tovább
6 komment
süti beállítások módosítása